Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Etiketler:Doğum Sonrası Anne Psikolojisi, Doğumdan Sonra Psikoloji, Doğum Sonrası Anne Psikolojisi, Anne Bebek Psikolojisi, Psikoloji, Hamilelikten Sonra Anne Psikolojisi

Daha önce doğum yapmayan bir anne düşünün ki dünyaya tam olarak onun parçası olan bir bebeği getiriyor. 9 ay boyunca bir ton zorluğa rağmen hiç bir şey olmamış gibi bebeğini taşıyan ardından çok yüksek ölçüde sancılar çekerek hayatına katıyor. Dünyaya gelen bebek tamamen savunmasız ve onun bakımına muhtaç bir halde bulunuyor. Bu durumun getirdiği sorumluluk bilinci anneye bazen ağır gelebilir.

Bebeğine Yetememe Korkusu

Çok korumacı politika izleyen anne bebeğinin saçının teline zarar gelmesini istemez bununla beraber onun ağlaması veya genelde yaşanabilecek olan sıkıntılar neticesinde bebeğine yetişememe kanısına kapılıyor. Bu durum oldukça doğaldır. Anne yaklaşık 2 ay içerisinde bulunduğu duruma alışır ve psikolojisi düzene biner. Besleyememe korkusu yaşayan anneler dikkat edilmelidir çünkü stres veya üzüntü gibi etkenler süt oluşumunu oldukça etkilemektedir. Bu durumda annenin sütü dahi kesilebilir.

Sadece Anne Değil Çevreye İş Düşer

Lohusalık dönemi oldukça kritik bir dönemdir. Bu dönemde anneye destek olan birilerinin olması bu kritik zamanların kolaylıkla atlatılmasını sağlar. Anne kadar baba da bebek hakkında sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bu dönemde annenin yanında bu konuda önceden tecrübe sahibi olan kimselerin bulunması annenin içinin rahatlamasına neden olacaktır ve anne uykuya daldığında bebeğini emanet edebileceği kişilerin olduğunu bilirse rahatlamaya başlar ve huzursuzluklar yaşamaz. Bu dönemi atlatan anne gelecek dönemde sıkıntı yaşamaz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *