Diyabet Hastalarına Tavsiyeler

Diyabet (Şeker) Hastalarına Uzmanlardan Tavsiyeler

Diyabet hastalarının daha verimli hayat geçirmeleri için uzmanların bir takım tavsiyeleri bulunmaktadır. Bu tavsiyelere uyan hastalar daha sağlıklı ve keyifli olmaktadırlar. Çünkü her hastalığın kendine göre sıkıntıları vardır. Bu hastalık sürekli kontrol etmekle geçmektedir. Buna göre bu tavsiyeleri kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Sürekli olarak kontrol edilmesi gereken bu şeker hastalığı ciddi problemlere yol açabilir. Uzmanların tavsiyesi ise her an yanınızda bulunması gereken aletler ile alakalı olacaktır.

Diyabet yani şeker hastası yanında sürekli olarak çanta taşımalıdır. Çünkü sizle beraber dolaşacak olan hipoglisemi oldukça risklidir. Buna karşı yanınızda veya çantanızda meyve suyu tavsiye edilir. Ayrıca kan şekerinizi ölçecek bir cihazda oldukça önemlidir.

Sağlık probleminin ne zaman geleceği belli olmadığı için uzmanların tavsiyesi ufak bir çantanızın hep yanınızda olmasından yanadır.

Böylece diyabet hastalığını sürekli kontrol altına alabilecek ve risk oluşumlarından en az zararla kurtulabileceksiniz.

Diyabette Suyun Önemi

diyabette suyun onemi 683x1024 Diyabet Hastalarına Tavsiyeler

Uzmanlar, yaz ve kış olmak üzere suyu bol bol tüketmenizi öneriyor. Özellikle şeker hastalarında sıvı oldukça önemlidir. Günlük alınması gereken su veya sıvı miktarı alınmazsa böbrek rahatsızlıklarına meydan bırakabilir.

Özellikle yaz mevsiminde suyu daha çok arttırmak daha faydalı olacaktır.

Diyabette Egzersizin Önemi

Diyabet hastaları için egzersiz önemlidir. Spor her kimse için önemli olsa bile şeker hastaları için daha da önem taşır. Şeker hastaları hafif tempo yürüyüşler yaparak hayatlarının daha sağlıklı olmasını sağlayabilirler. Egzersiz ile kan şekerini kontrol altına almak mümkündür. Ortalama bir saat kadar hafif tempo yürüyüşler tavsiye edilir.

diyabet spor 1024x682 Diyabet Hastalarına Tavsiyeler

Diyabette Güneşin Önemi

Diyabet hastalarında güneş aslında risklidir. Çünkü çoğu şeker hastasında tansiyon vardır. Tansiyonda güneş ile beraber kalp krizine neden olabiliyor. Bu durumda d vitamininden faydalanmak için azda olsa (ortalama 15 dakika) güneşe çıkabilirsiniz. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için hafif güneşli havaları tercih etmelisiniz. Hassas kişiler, doktor kontrolü ile güneşe çıkmalıdır.

Diyabette Ayakların Önemi

Uzmanlar, diyabetlilerde ayakkabı ve terliğin önemini açıklamıştır. Buna göre yaz mevsiminde parmak arası terlikler kullanmamalı ve kışın ortopedik ayakkabılar kullanılmalıdır. Kesinlikle çıplak ayakla evde dolaşılmamalıdır. Bu diyabet hastalarında olmazsa olmazlarındandır diye belirten uzmanlar, ayaklara özen gösterilerek bakılmalı uyarısında bulunuyor.

Şeker hastalarının cildi daha hızlı kurur. Bu her mevsim geçerli olsa bile yaz mevsiminde daha çok görülür. Buna göre uzmanların tavsiyesi cilt tipinize uygun bir nemlendiricidir.

Diyabet Hastalarının İlaçları İyi Muhafaza Edilmeli

Uzmanlar, şeker hastalarının ilaçlarını daha iyi koşullarda muhafaza etmelerini önerir. Özellikle insülin bozulsa bile anlaşılmaz. Buna göre en iyi şekilde koruyarak çok fazla sıcak ortamlardan sakınmalısınız.

Hipoglisemiye Karşı Koruma

Makalemizin başlarında yazdığımız gibi yanınızda sürekli çanta taşımalısınız. Hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesine karşı tetikte olmak hayati önem taşımaktadır. Uzmanların bu konuda tavsiyesi meyve suyu ya da ünsülin olmaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *