Dış Kulak İltihabından Korunma

Özellikle yazın görülen bu rahatsızlık ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Uzmanların tavsiyeleriyle birlikte dış kulak iltihabından nasıl kurtulacağınızı açıklıyoruz. Özellikle yazın görülmesinin sebebi; havuz ve denizden kaynaklıdır. Çevrenizde duymuşsunuzdur, havlu ile denizden ya da sudan çıkınca kurulanmayı, işe bunun sebebi enfeksiyon riskidir.

Sudan çıktıktan sonra yeterince kurulanmayan vücut, özellikle kulak, nemlenmeye ve akabinde iltihaplanmaya yol açmaktadır. 

Dış Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Nedeni nemli ortamın kurutulmaması ve bunun akabinde enfeksiyona karşı zemin hazırlanmasıdır. Belirti olarak; kaşınma, tıkanma, duyamama, şişme gibi ve özellikle ağrı gibi nedenler ile kendini belli eder.

Uzmanların bir diğer dikkat çektiği nokta ise; Doğuştan dar kulaklara sahip olanlarda daha fazla görülmesidir. Bunun sebebi dar kulakta nem daha çok olması ve ıslak bölgenin kurumamasıdır. Deniz vb. sulu ortamların tamamı dış kulak iltihabına zemin hazırlayacak neme sahiptir. Uzmanların tavsiyeleriyle birlikte aşağıya nasıl korunacağına dair ipuçları vereceğiz.

Ayrıca erken belirti ve tanı oldukça önemlidir. Zira şiddetlenmeden bu iltihaba karşı hamle mümkündür. Erken tanı için deniz ya da havuz sonrası kaşınma, hafif ağrılar seziyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Deniz gibi ortamlardan sonra oluşabilecek en çok rahatsızlık dış kulak iltihabıdır.

Ek olarak; Bu dış kulak iltihabı yaşlı insanlarda eğer varsa şeker rahatsızlığı daha ileri seviye olmaktadır. Yani dış kulak iltihabı ile başlayıp kemik iltihabıyla seyreden rahatsızlık meydana gelebilir. Bunun için az önce söylediğimiz gibi bölüm olarak kulak-burun-boğaz bölümüne vakit kaybetmeden başvurmalısınız.

Dış Kulak Enfeksiyonundan Korunma

-Sulu ortamdan sonra (deniz,havuz,nehir vb.) kulağınız kesinlikle kurutulmalıdır. Nem olmayacak şekilde peçete ile temizlenmelidir.

-Ayrıca bu kulak temizleme işlemi sırasında çok fazla bastırmamak önemlidir. Birinden korunurken kulak içine zarar vermemekte önemlidir.

-Ayrıca en önemli hususlardan birisi her havuza girmemek, her denize girmemektir.

-Eğer gireceğiniz su havuz suyu ise buradaki klor miktarı son derece önemlidir. Çünkü klor miktarı enfeksiyona davetiye çıkartacak şekilde asit/baz oluşumu sebebiyle enfeksiyona davet etmektedir.

Dış kulak iltihabındaki en önemli nokta aslında su ile teması engellemek ve nemli ortamı kurutmaktır. Bu tedavi için en önemli noktadır.

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *