Diksiyon Nedir?

Herhangi bir konuşmada sarf edilen kelimelerin özen ile seçilmesi, vurgu ve tonlamalara dikkat ederek, dilbilgisi kurallarını da önemseyerek konuşmak ve mümkün olduğunca düzgün bir konuşma ifadesine sahip olmaktır. Diksiyonu oluşturan temel öğeler de fonetik sesleri ve fonemler oluşturur. Diksiyonu önemseyen kişiler genellikle tiyatro, piyes, şiir, iletişim ağırlıklı meslekler, radyocu ve televizyoncu gibi alanlarda yer alsa da, günümüzde pek çok kişinin önem verdiği bir özelliktir. Bütün bunlar ile birlikte de Fransızcadan dilimize gelmiştir.

mikrofon fobisi 671x1024 Diksiyon Nedir?

Mana, ses ve vurgu açısından cümleye uygun gelecek kelimeleri seçmek, devrik cümle kurmadan konuşabilmek, içinde herhangi bir anlatım bozukluğu olmayacak şekilde kendini ifade edebilmek, ses tonu ile birlikte doğru vurgular ile de konuşmak, belirtilmek istenen şeyi çok daha az ve öz bir şekilde ifade edebilme başarısı diksiyon alanına girer.

Günümüzde sadece iletişim ve konuşmaya dayalı meslekleri yapan insanlar değil, pek çok kişi özel diksiyon kurslarına gitmektedir. Hatta sadece şahsi olarak değil, aynı zamanda firma ve şirketler de bu konuya çok özen göstermekte ve çalışanları için özel diksiyon eğitimleri talep etmektedirler. Bu işte başarılı olabilmeyi başarmış insanların kimi daha doğuştan özel bir yeteneğe sahiptirler, kimi de daha sonra da özel çabalar ile bunu elde edebilirler.

utangac kiz Diksiyon Nedir?

Diksiyonda konuşulan her kelimenin, ağızdan çıkan her vurgu ve tonlamanın doğru telaffuz edilmesi gerekir. Ancak o zaman diksiyon kuralları çerçevesinde konuşulmuş demektir. Ayrıca diksiyon çok uzun süre çalışmayı ve belli bir disiplini de ister. Kişi bu konuda prensip sahibi olmak zorundadır. Hatta hemen her gün düzenli olarak çalışması gereken ağız ve konuşma egzersizleri olabilir. Bunun yanında eğer gerekiyor ise belli zaman aralıkları ile sesli kitap okunabilir, metinler okunabilir.

Diksiyonun bölümlerinden de biraz bahsedelim. Ses eğitimi, kelime eğitimi, söz akımı, anlatım gibi ana başlıklar diksiyon sanatının temelini meydana getirir. Alt metinlerinde ise diksiyon için çok önemli olan ses, solunum, vurgu, tonlama, kelimelerin özenli bir şekilde seçilmesi, noktalama ve imla işaretlerine dikkat ederek konuşabilmek, anlatım süresince ayarında jest ve mimikler kullanabilmek gibi bütün temel doğru anlatım kuralları vardır. Diksiyonu düzgün olan kişi, mutlaka çevresindeki herkesi bıktırmadan, sıkmadan kendisini dinletebilen kişidir.

Ülkemizde diksiyon çalışmaları ilk kez 1936 senesinde başlanmıştır. İlerleyen yıllarda da çok daha fazla artış gösteren bir alandır. Bugün herhangi bir firmanın işe alacağı personelinde bile dikkat ettiği ilk özelliklerden biri düzgün bir diksiyondur. Hatta çoğu firma sahibi için başarılı bir personelin olmazsa olmaz özelliklerinden biridir.

Diksiyon alanında en çok karşımıza çıkan kavramlardan biri fonetiktir. Bugün üniversitelerin çoğunda öğrencilere fonetik bilgisi ve dersi de veriliyor. Fonetikte önemli olan ve çok karşımıza çıkan soluma konusunda da belirtilmesi gereken bazı anlatımlar var. Solumanın üç türü vardır.

Birincisi; üst göğüs ve göğüs boşluğu solumasıdır. (bu durum özellikle kadınlarda gözlemlenir.)

İkincisi; alt soluma ve karından soluma. Karın, göğüs kullanılmadan şişirilir. Genellikle tiyatro bölümlerinde öğretilir.

Üçüncüsü; bütünsel (üst göğüs ve karın) soluma. Karın aşaması baskındır. Bu biçim en sağlıklı ve en de işlevsel solumadır. Özellikle çocuklarda ve hayvanlarda gözlenir.

toluma konusan kiz Diksiyon Nedir?

Genel olarak diksiyon alanında hakim çalışma ve türler bu şekildedir. Tabi ki fonetik ya da ses bilgisini ve diksiyon alanını bu kadar hali ile özetlemek mümkün değil. Zaten başarılı olarak diksiyon eğitimi almak için çok uzun zamanlar harcanmak zorundadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *