Damar Sertliği Nedenleri Nelerdir

Damar Sertliği Nedenleri Nelerdir?

Etiketler:Damar Sertliği Nedenleri Nelerdir, Damar Sertliği Nedenleri, Damar Sertliği, Damar, Sertlik

Hastalığın sebepleri aileden gelen genetik ile ilgilidir. Yaşlıların daha çok rastladığı bir hastalıktır. Yaşlılar, bünye onarım konusunda zayıf kalır ve tedavide de yetersiz kalmaktadırlar. Damar sertliği rahatsızlıkları çoğunlukla orta yaş grubunu geçmiş kişilerde görülür. Fakat eşit şartlar altında erkeklerde daha çok rastlanabilir. Kadınlarda ise menepoz öncesi görülebilmektedir. Menepoz sonrası ise östrojenin azalması ile kadınlarda görülür ve tedavi aşamasında hormonal destek verilir. Bu hastalıkla birlikte tansiyon da önemli rol oynar.

Damar sertliği Damar Sertliği Nedenleri Nelerdir
Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kendisini hemen belli etmez. Hastalığın ilk aşaması kapaklarda görülen zedelenmelerdir. Kalpte başlayan damar sertliği belirtileri çok tehlikelidir ve buna bağlı kalp kası, kasılıp gevşemekte güçlük çeker. Göğüs sıkışması ve kalp ritmi bozukluğu en belirgin belirtileridir. Göğüs sıkışmalarında büyük ağrılar görülür. Bacaklarda meydana gelen bu hastalık kasılmalara ve kramplara yol açar. Bunun için düzenli egzersiz hastalığın en büyük yardımcısıdır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Anjiyo adındaki yöntem ile damarlar incelir ve tıkanıklık tespit edilirse tedavi devam eder. Damar sertliği tedavisi, damarın durumuna bakılarak belirlenir. Damarın çok daralması sonucu ilaç tedavisine başlanır. Ortada daha ciddi bir durum varsa bypass ameliyatı gerçekleşir. Bu hastalıktan korunmak adına sigaradan uzak durmak gerekir. Ayrıca düzenli spor ile tedavi süreci hızlandırılabilir. Beslenme listesi de bu tedavi sürecinde yer almaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *