Çölde Su Bulundu!

ÇÖLDE SU BULUNDU !!!

Su dünyanın en önemli hayat kaynaklarından birisidir. İnsan yaşamında da vazgeçilmez bir özelliği olan su besinlerin hücrelere taşınması için mükemmel bir ortam sağlar. Vücudundaki bütün suyu alınmış bir insanın mumyalaşması gibi bütün suyun yok olması da dünyayı mumyalaştıracaktır.

Susuzluk bir saat bile yaşansa hayatın felç olacağı malumdur. Yapılan bir araştırmaya göre Günde 3 bin 334 bardak sudan sadece bir bardağı içilmektedir. Türkiye’nin sadece bir günlüğüne suyu kesilse neler olur hiç düşündük mü? İşte bu soruya cevap arayan Türk bilim adamlarından Şeyhmus Özden ve ekibi Amerika’nın Texas eyaletinde bulunan Rice Üniversitesi’nde nanoteknoloji alanında yaptıkları çalışmalar sırasında susuzluğa çare bulduklarını açıkladılar.

Afrika’da Namib Çölü’nde karşılaştıkları ‘Stenocara’ isimli böceğin havadaki nemi toplayıp suya dönüştürdüğünü gören Özden, böcekte bulunan sistemi kendi ürettiği minik bir robota çevirdi. Bu sayede çöllerde ve kuraklık görülen yerlerde su sıkıntısı için ilk adım atılmış oldu. Stenocara böceğinin sırtındaki suyu seven tanecikler böceğin rüzgâra 45 cmlik açıyla durmasıyla birlikte harekete geçiyor. Havadan alınan sular yine aynı böceğin sırtında bulunan suyu geçirmeyen tanecikler sayesinde böceğin ağzına gönderilerek çölde yaşama imkânı sunuyor.

Karbon nanotüpler denilen saç telinin milyonda bir küçüklüğünde olan yapılar yardımıyla Stenocara böceğinin mekanizmasına benzer bir mekanizma geliştirildi. Nanotüplerin bir ucuna suyu seven diğer ucuna su itici taneler koyularak nanotüp demetleri oluşturuldu. Oluşturulan yapı sayesinde su elde edilmeye başlandı.

Yetkililer bu buluşun sünger sıkılarak toplanan suyun kullanılabileceğini söylüyorlar. Nanotüpler içerisine su alındıktan sonra tekrar tekrar kullanılabilecek bir yapıya dönüştürüldüler. Özellikle çöllerde ve kurak alanlarda kullanılması düşünülen ürünün üretim çalışmaları başlamış durumda. Bu buluş susuzluğa potansiyel çözümler vaat eden bir çözüm olarak görülüyor.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *