Çocuklarda Öksürük

Kış ayının gelip çatmasıyla birlikte küçük ya da büyük çocuklarda geçmek bilmeyen öksürükler başlayabilir. Bu geçmek bilmeyen öksürüklerin kökenini bilmeden tedavi uygulamak, sonuca ulaşmak için uğraştırıcı olmaktadır. Bu tip uzun vadeli sorunlarda hastalığın çeşitleri bir hayli fazla olabilir.

Uzun süreli öksürüklerde çocuklara dikkatle bakmalısınız.

Enfeksiyonlu düşündüğünüz her şeyden uzak tutarak bunu başarabilirsiniz. Özellikle genizde oluşan akıntı gibi durumlarda uzun süreli öksürükler meydana gelebilirler. Bu tür rahatsızlıklarda telaşlanacak bir durum olmasa bile akciğer enfeksiyonların da oluşacak hastalıklar ciddi oranda olabilmektedir.

Çocuğum Öksürüyor Hastaneye Ne zaman Gitmeli?

İlk önce uzmanların tavsiyesi; sakin olmak ve ciddiye alınabilecek bu durumları iyi anlamanız gerekmektedir.

-Eğer öksürük üç günden fazla ise

-Hırlama şeklinde ve yüksek sesli öksürme durumunda

-Ateşlenme sonrası öksürük

-Gündüzleri sakin ama geceleri başlayan öksürük

Bu tür rahatsızlıkları gördüğünüz zaman derhal uzman bir hekime gitmelisiniz. Tabi bunlar başlıca yaşanacak durumlardır. Ciddiye alınması gereken bu durumlarda geç kalmamak önemlidir.

Öksürük Astım Belirtisi Olabilir Mi?

Öksürük elbette astım belirtisi olabilir. Bu özellikle sıkça görülen öksürüklerle beraber nefes almada güçlük çekenlerde olur. Bu tür gözlemlerde ailenin hemen uzman bir hekime gitmesi gerekmektedir.

Öksürüğe Karşı Bilinçlenmelisiniz

Uzmanlar, öksürük karşısında ailenin bilinçli olmasını tavsiye etmektedir. Bunun sebebi geçici tedavi çözümleri değil, kalıcı tedavi çözümlerinin yapılmasından kaynaklıdır. Bu tür geçmek bilmeyen inatçı öksürüklerde amaç herhangi bir ilaç kullanarak öksürüğü uzaklaştırmak olmamalıdır. Amaç kalıcı olup, öksürüğün kaynağını belirlemektir. Bunun için ise en uygun uzman hekime yolunuz açık olmalıdır.

Sağdan ya da soldan duyulan haberlerle öksürük tedavisi uygulayamazsınız.

Bilmediğiniz hiçbir ilacı, şurubu çocuğunuza uygulamamalısınız. Geçici olarak işe yarayacak olan bu ilaç ya da şuruplar aslında artışa neden olmaktadır.

Öksürük Şurupları Kimlere Riskli?

Öksürük şurupları makalemizde belirttiğimiz üzere geçici bir ilaçtır. Özellikle altı aydan küçük bebeklerde oldukça risklidir. Kullanılacak şurup bebekte kusma, balgam gibi nedenlere meydan bırakır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *