Çocuklarda Kişilik Gelişimi

Çocuklarda Kişilik Gelişimi

Etiketler:Çocuklarda Kişilik Gelişimi, Çocuk Kişilik Gelişimi, Kişilik gelişimi, Çocuk Gelişimi, Çocuk Kişiliği

Hayatımızdaki en değerli varlıklarımız olan, hayatımıza renk ve anlam katan çocuklarımız bazen ne kadar uğraşırsak uğraşalım istediğimiz gibi olmuyorlar değil mi?

Çocuklar ilk doğdukları anda kim olduklarının, nereye geldiklerinin farkında değillerdir. Ancak bir süre sonra bebek büyümeye ve gelişmeye başlar. Kendisi ve dış dünya ile olan bağlantısı kuvvetlenir bedeninin ve çevresinin farkına varmaya başlar.

Çocuk kişilik gelişim Çocuklarda Kişilik Gelişimi
Gerek zihnimiz gerekse de ebeveynlerimiz özellikle de annemizin yardımıyla dış dünyayı ve çevremizde olup bitenleri algılamaya başlarız. Fizyolojik olarak gelişmeye başlamamızla birlikte beynimizin sağ tarafında kalan bölge ve beş duyu organımız gelişir biz de duyu organlarımızdan gelen uyarıcılara göre dünyayı yeniden anlamlandırmaya başlarız. Çocukların kendi ve çevresi hakkında farkındalık oluşturmasının altında annenin ve şayet varsa çocuğa bakan bakıcıların payı büyüktür. Çünkü bebekler yakınındaki kişileri taklit ederekdavranış modelleri geliştirirler. Çocuk bir süre annesinin veya bakıcısının davranışlarını gözlemler ve olaylara tıpkı onların algısıyla benzer şekilde tepkiler vermeye başlar.

Ebeveynlerin Hatalı Davranışları

Çocuklarda kişilik gelişiminin temelleri ilk 6 yıllık evrede şekillenir. Ergenlik döneminde ise bu 6 yaş aralığındaki bir takım hatalı tutum ve davranışların telafisi yapılabilir. Görüldüğü üzere bir bireyin hayatında çocukluk ve ergenlik dönemi evresinin payı büyüktür. Fiziksel problemler haricinde ergenlik döneminde yaşanan sorunlar çoğunlukla ebeveyn ve bakıcıların hatalı tutum ve davranışlarından ileri gelmektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *