Çocuklarda Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Uzmanlar, çocukların rahatsızlık çekmesinde en büyük faktörlerden birisinin de çamaşır suyu zehirlenmesi olduğunu açıklamaktadır. Bu durum temizlik araçlarının dağınık ve düzensiz durmasıyla alakalıdır. Eğer temizlik araçlarınızı çocuklardan uzak ve güvenli bir yere katmazsanız zehirlenme kaçınılmaz bir durum olacaktır.

cocuklarda zehirlenme Çocuklarda Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Çocuklar hep gülsün diye onlara zarar verebilecek her konuda ebebeynler çok dikkatli olmalı.

Çamaşır Suyu Ne Kadar Tehlikeli?

Uzmanlar, çamaşır suyunun içeriğinde ismi sodyum hipoklorit olan bir madde olduğunu söylemektedir. Bu koroziv maddesi mide ve yemek borusunu yakabilecek düzeydedir. Çamaşır suyunun düzeyine göre ciddi delinmelerde görülebilir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Sonrası Neler Olur?

Çamaşır suyu sonrası çocukta oluşabilecek bulgular hemen meydana gelmeye başlamaktadır. Zehirlenmeden sonra asıl soruyu hipoklorit maddesine sormak, tetkik etmek gerekmektedir.

Eğer az miktarda çamaşır suyu içilirse sonuçları hafif atlatılabilir. Ancak yanlışlıkla (su vb.) içilirse sonucu çocuklarda ağır olabilmektedir.

Yanlışlıkla Çamaşır Suyu İçilmesinden Sonra Ne Yapmalı?

zehirlenme Çocuklarda Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Çamaşır suyu içilmesi durumunda insan sağlığına çok zararlı etkileri olur ve insanı zehirler.

Herkesin yanlış bildiği bir noktayı aydınlatmak gerekiyor. Öncelikle halk arasında kusturmak diye bir tabir vardır. Çamaşır suyunu içen bir çocuğu kusturmak yapılacak en büyük hatadır. Bunun sebebi kusunca yemek borusunun tekrardan çamaşır suyuna maruz kalmasıdır.

Yapılacak en hızlı yöntem çamaşır suyunu içeni acil servise götürmektir. Bunun dışında size önerebileceğimiz herhangi bir şey yoktur.

Sakin olmak şartıyla hastaneye yetiştirmeniz en faydalı olandır. Ayrıca çamaşır sularını çocuklardan uzak yerlere katmanız son derece önemlidir. Bunun sebebi çocukların şişelere dokunabilmesidir. Eğer dokunur ve ellerini gözlerine sürerse bir çocuk, çamaşır suyunun içerdiği madde gözlere zarar verebilir.

Evde yapacağınız basit güvenlik önlemleri ile zehirlenmeleri en aza indirebilirsiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *