Çocuğunuz İçin En Sağlıklı Besinler

Çocuğunuz İçin En Sağlıklı Besinler

Etiketler:Çocuğunuz İçin En Sağlıklı Besinler, Çocuk Besinleri, Çocuk Sağlığı İçin Besinler, Çocuklar İçin Besinler, Çocuk Besin Sağlık, Çocuk sağlığı, Çocuk Besinleri

Okul öncesi çocuklarınızın beslenme ve davranış hareketlerini düzenleyemiyor, karşınızda sürekli hayır diyen bir çocuk mu görüyorsunuz? Sağlıklı çocuklar önce dengeli ve düzenli beslenmelidir. Çocuk seviyor diye sürekli şeker çikolatayı eline vermeyin. Bu çocukta iştah kesilmesine sebep olacak diğer sağlıklı besinleri almayacaktır. Çocuk bu tabi ki ağzının tadını bilir. Ona bu tür yiyecekleri vererek kesinlikle düzenini bozmuş olacaksınız. Eğer illa ki vermek istiyorsanız bunun vakitleri olmalıdır.

Uzmanlar uyarıyor obezite hastalığı son yıllarda çok artış göstermektedir. Çocuklarınıza sürekli patates kızartmaları çikolatalar vermeyin. Onların açısında en lezzetli besinlerdir. Fakat patatesler hamburgerler çocukları günden güne şişmanlatıyor birçok sağlık problemlerine zemin hazırlıyor. Bu yüzden sağlıksız bir birey oluyor dikkatleri de dağınık oluyor. Beslenme şekilleri bozuk olan çocuklar gelişim sürecinde yavaşlama gösterirler. Yanlış beslenerek kötü bir görüntüye mahal olurlar. Bunu siz kendi elleriniz ile yapıyor çocuğunuzun sağlığı ile oynuyorsunuz. Gerekirse baskın ve kuralcı olun. Önceleri zorlanacaklardır daha sonra karınları acıktığında yaptığınız sebze yemeklerinden yemeye de alışacaklardır. Çocuklar her besin öğünlerinde mutlaka süt ve ürünlerinden ara öğün yemeklerde çorba idealdir. Her öğünün sonrasında mutlaka meyve tüketmelidirler. Gelişimleri için besin takviyesi oluşturmalı çocuğunuza sağlıklı yiyecekler hazırlamalısınız.
Çocuğunuza verdiğiniz gıdalar genellikle yumurta tavuk haşlanmış patates, çorba, meyve, kalsiyum içeren içecekler, sebze yemeklerinde ise ıspanak brokoli, karnabahar pırasa tahıl ürünlerinden beyaz ekmek ceviz fındık fıstık kuru üzüm gibi sağlıklı besinler ile hayatına yön vermelisiniz. Özellikle el yüz yıkama alışkanlığı diş fırçalama gibi kişisel bakımlarını da zamanında öğretmeniz de fayda vardır. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme ile çocuğunuzu keşfedin onu hayata sağlıklı bir şekilde yaşaması için önceden hazırlayın. Unutmayın çocuğunuzun sağlığı sizin sağlığınız kadar değerlidir.

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *