Çıraklık Eğitim Merkezi

Çıraklık Eğitim Merkezi

Çıraklık, yüzyıllardır süre gelen meslek eğitiminin ilk adımıdır. Mesleğin ilk okuludur. Özellikle zanaat, sınaat gibi isimlendirilen özelliklerle yapılabilen mesleklerin öğreniminde çıraklık tek seçenektir. Günümüzde her türlü meslek grubu için meslek lissei ve meslek yüksek okulu bölümü bulunmasına rağmen, hala bu okullar yeterli yaygınlığa erişmemiştir. Bu nedenle de bir çok meslek grubu için çıraklık sistemi devam etmektedir.
İnşaat ustalığı, mobilyacılık, marangozluk, berberlik, oto tamirciliği, demir ustalığı, kaynakçılık gibi el becerisi, yetenek gerektiren meslek gruplarında çıraklık sistemi uzun yıllardır işlemektedir. Bu tür sektörlerde kalfa ve usta ihtiyacı çıraklık ile sağlanmaktadır.
Küçük yaşlarda başlayan çıraklık, ustaların ve kalfaların uygulamaları takip edilerek, zamanla mesleği ve kullanılan ekipmanları tanıdıktan sonra yavaş yavaş, ustanın ya da kalfanın gözetiminde küçük müdahalelerde bulunarak, mesleği öğrenmeye başlama yöntemidir. Çıraklar, mesleğin hizmet alanı ve çırağın kapasitesine, usta ya da kalfanın öğretmesine göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 5 yıl süren ortalama bir eğitimin ardından sona erer. Çıraklar, böylece kalfa olmaya hak kazanır. Kalfalık, çıraklıktan daha üstün, usta olmadığında işleri idare edebilen, ustanın yapabileceği işleri gerçekleştirebilen ve çıraklara eğitim verebilen kişidir. Kalfalar da belli bir süre mesleki deneyim elde ettikten sonra usta rütbesini alabilirler.
Ülkemizde çıraklık eğitimi 3308 Sayılı Mesleki eğitim Kanunu gereğince Çıraklık eğitim Merkezlerinde yapılmaktadır. 14-19 yaş arasındaki çıraklar, Çıraklık Merkezlerine gitmek zorundadır. Kalfalık ve ustalık belgeleri Çıraklık eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Yasa gereği bir çırak, usta olabilmek için Çıraklık Eğitim Merkezindeki eğitimini başarıyla tamamlamalı yapılan Kalfalık sınavını da geçerek, Kalfa olarak iş hayatına devam etmelidir.
Çıraklık Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırarak kalfa olabilmek için En az ilköğretim okulunu bitirmiş olmak, 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış bulunmak, Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak yasal şartlardır.
Çıraklar, meslek durumlarına ve okulun kapasitesine göre haftanın belli günlerinde okulda teorik eğitim alırken, diğer günlerde çalışarak, pratik eğitimlerini sürdürürler. Çıraklık Eğitim Merkezleri yine seçilen branşa göre değişiklik göstermek ile birlikte 3-5 yıl arasında eğitim vermektedir. Bu eğitimim sonunda kalfalık sınavına giren çırak başarılı olduğu taktirde, okuldan mezun olarak yasal olarak kalfalık diplomasını almaya ve kalfa olarak çalışabilmeye hak kazanır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *