Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Genellikle sivilce izleri ve güneşten kaynaklanan lekeler cildimizde, en olmadık yerde ve zamanlarda çıkarak canımızı sıkıyor. Şüphesiz bunları kapatmak için cildimize sürdüğümüz bir çok kozmetik ürünü var.Bu ürünlerle geçici kusursuzluk elde etmek her zaman mümkün.Ancak cildimizde kalan bu kimyasal içerikli ürünler bir taraftan cildimizdeki kusurları kapatırken diğer taraftan gözeneklerin tıkanmasına ve uzun süre ciltte kalmasından dolayı cildin nefes almamasına ve yeni cilt sorunlarına neden olmaktadır. Peki, bu  cilt lekeleri nedir?

Cilt yapısı güneş lekelerinde önemli bir rol oynar. Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı ile ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri, aşırı antibiyotik kullanma, yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler ciltte lekeleri oluşmasına neden olmaktadır.

Bitkisel ürünlerle ise lekeler, çeşitli yöntemlerle ise biraz zaman alsa da bir süre sonra kalıcı sonuçlara ulaştırıyor. Aynı zamanda bu bitkisel ürünler uygulanan ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon yapmaması da büyük bir avantajdır. Düzenli uygulanan bitkisel peelinglerle ciltte yeniden yapılanmanın olduğu ve lekelerin renginin büyük ölçüde açıldığı gözlemlenir. Kimi lekeler, sivilce izleri ve benzer tarzındaki sorunların halledilmesi için üst derinin bir tabaka temizlenmesi zorunludur. Peeling adını verdiğimiz cilt soyma işlemini bitkilerle uygularken kesinlikle cilde aşırı bir uygulama yapılmamalıdır cilde aşırı bastırma ya da peelingi maske olarak uzun süre ciltte bırakma tahrişe neden olabilir. Unutulmamalıdır ki cilt yapısına uygun bitkisel kürlerle bu işlem uygulanmalıdır.

Cilt Lekelerine Bitkisel Karışım

50 gram deniz yosununu 250 ml suda 5 dakika süre ile kaynatınız ve kaynama işlemi bittikten sonra üzerine yasemin çiçeğini ilave ediniz. İçerisine az miktarda limon suyu damlatarak bunu karşıtırınız. Elde edilen karışımı gece 30 dakika cildinizde bekletip daha sonra yıkayınız.3 ay boyunca yapılan haftada 2 kez yapılan bu maske ile ciltteki lekelerin renginin açıldığını göreceksiniz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin

Bir tatlı kaşığı kil, bir tatlı kaşığı mısır unu, bir çay kaşığı kadar gliserin biraz soda ya da ılık su yardımıyla koyu bir kıvama getirilir. Temiz cilde sürülür, maske kuruyana kadar beklenir. Kuruduktan sonra 5 dakika kadar beklenir ve ılık su yardımıyla aşırı ovalamadan maske ciltten temizlenir.

Bunların yanı sıra güneş ışınlarından korunmak ve yeni lekelerin cildinizde oluşmasını istemiyorsanız mutlaka yüksek korumalı bir güneş kremini her mevsim kullanmalısınız.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *