Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze namazı vefat eden bir kişi hakkında dua olmak üzere bir farz-ı kifayedir. Ölen bir kişinin cenaze namazının kılınması için şartlar; ölen kişinin bir Müslüman olması, Müslüman olduğu bilinmeyen, bu konuda hali gizli olan kişinin cenaze namazı kılınmaz. Ölen kişinin Müslüman olduğuna muteber şahid ve delil lazım gelir. Bunun ile birlikte, ölen kişinin temiz bir kefene sarılı olması, ölünün imam ve cemaatin önünde olması, ölünün tamamının veya bedeninin çoğunun mevcut olması gerekir.

Cenaze namazı ölen bir Müslüman kardeşimiz için kıldığımız namazdır. Bir nevi ölü için yapılan duadır. Onun günah ve kusurlarının Allah tarafından bağışlanmasını yüce Allah’tan dilemek için kılınır. Başka bir yerde de ölen kişiye olan son görevimizi yerine getirmek amacı ile yapılır.

Cenaze namazı dört tekbir ve kıyam ile eda edilir. Bu namazda secde ve rükû yoktur. Selam vermek vacibdir. Ayrıca kerahat vakitlerde de kılınmaz.

Cenaze namazı nasıl kılınır?” sorusuna gelecek olursak; cenazeye karşı ve kıbleye dönük olarak saf tutulur. Niyet edilir.

İmam tekbir alarak ellerini namazda olduğu gibi bağlar. Cemaat de gizlice tekbir alarak ellerini bağlarlar. Tekbirin arkasından ise hem imam hem de cemaat “ve celle senaüke” cümlesini ilgili yere ekleyerek içlerinden Sübhaneke duasını okurlar.

Peşinden imam ellerini kaldırmadan Allahu Ekber diye açıktan tekbir alır, cemaat de ellerini kaldırmadan gizlice tekbir alır. Bundan sonrasında hepsi içlerinden Allahümme Salli, Allahümme Barik dualarını okurlar.

Tekrar aynı şekilde eller yine kaldırılmadan Allahu Ekber diye tekbir alınır. Bilenler cenaze duasını, bilmeyenler ise dua niyeti ile Fatiha suresini okur.

Bu duadan sonra yine Allahu Ekber diyerek eller kaldırılmadan tekbir alınır ve arkasından önce sağa sonra sola imam yüksek ses ile cemaat de alçak ses ile selam verir.

Cenaze namazı duası ise şöyle;

“Allahummağfir lihayyina ve meyyitina ve şahidina ve gaibina ve kebirina ve sağırina ve zekerina ve ünsana. Allahümme men ahyeytehü minna feahyihi alel islami ve men teveffeytehü minna feteveffehü alel imani ve hussa hazelmeyyite (*) birravhi verrahati verrahmeti velmağfireti verrıdvan. Allahumme in kane muhsinen (**)  fezid fi ihsanihi ve in kane müsien fetecavez anhü ve lakkıhil emne velbüşra velkeramete vezzülfa birahmetike ya erhamerrahimin”

(*) Eğer cenaze namazı kılınan ölü kadın ise “hazihil meyyite” denir.

(**) Eğer cenaze namazı kılınan kişi kadın ise “in kanet muhsineten fezid fi ihsaniha ve in kanet müsieten fetecavez anha ve lakkıhel’ emne” denir.

Cenaze duasının anlamı ise;

“Allah’ım! Bizim dirilerimizi, ölülerimizi hazır ve gaib olanlarımızı, büyüklerimizi ve küçüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı afvü mağfiret buyur. Ya Rabb! Bizden yaşattıklarını İslam üzere yaşat. Bizden öldürdüklerini iman üzere öldür. Bilhassa bu ölüyü kolaylığa, rahatlığa, mağfirete, rızana erdir. Ya Rabb! Eğer bu ölü muhsin ise ihsanını arttır, eğer yaramaz bulunmuş ise affet. Kendisine emniyet, beşaret, keramet ve kurbaniyet nasib buyur, rahmetinle, er erhamerrahimin.”

Burada çok önemli olan bir şeyi de belirtelim; birçok kişi cenaze namazının dördüncü tekbirinde ya hiç ellerini bırakmadan selam vermekte ya da sağ tarafa selam verince sağ elini, sol tarafa selam verince de sol elini yana bırakmaktadır. Bu hareket yanlış olmak ile birlikte doğrusu şöyledir;

Dördüncü tekbiri alınca her iki eli de yana bırakıp, selam vermektir. Nedeni kendisinde sünnet olan bir zikrin bulunduğu kıyamlarda eller bağlanır. Sünnet olan bir zikrin kalmadığı kıyamlarda eller bağlanmaz, yana bırakılır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *