Borsaya Nasıl Girilir?

BORSAYA GİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Küçük ya da büyük çapta bir yatırımcı için borsa elbette çok canlı ve sürekli değişiklik gösteren bir yerdir. Bazen ülkeler arasında doğabilecek bir kriz, herhangi bir yerde yaşanan sorunlar ya da yokluklar gibi pek çok sebep, borsada hareket yaratır. Borsaya nasıl girilir? başlıklı yazımız umarız işinize yarar.

Bir kişinin borsada herhangi bir hisse senedi alıp da borsaya girmesi durumunda; çok bilinçli ve gözlemci yaklaşması gerekir. Hangi şirketin tahvil ya da hisse senetlerini alacak ise, o şirketin genel finansal durumuna, gelir gider tablosuna ve iş dünyasında sahip olduğu yere iyi bakmak zorundadır.

Böylece iyi bir araştırma yapıp da ikna olduğunu düşünen yatırımcı, şirketin hisse senetlerine talip olarak işe başlar. Borsada başlangıç yapmak için her şeyden önce piyasayı çok iyi tanımanız ve sonrasında da bir yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor. Yatıracak olduğunuz paranın miktar olarak bir önemi yoktur. Önemli olan şey koyduğunuz parayı ne kadar oranda artırdığınız ya da tamamen kaybettiğiniz konusu üzerinedir.

Bu şekilde borsaya giriş yapmış olursunuz. Daha sonrasında ilk baştan beri yaptığının gözlem ve analizlere yine devam etmeli, en ufak kıpırtıları bile işaret saymalısınız. Ne miktarda olursa olsun yatırım yaptığınız şirketin durumunu takip edin.

Yatırım hesabı açtırmak için de herhangi bir bankaya gidebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Görevli kişiye yatırım hesabı açtırmak istediğinizi iletin. Bu vadesiz bir hesap türüdür. Borsada ortaya atacağınız paranızı da bu hesaptan yollayacaksınız. Daha sonrasında da bu hesap yolu ile ya da internet bankacılığının kolaylıklarını kullanarak istediğiniz şirketin hisse senetlerine vs talip olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken en önemli şey şirketi sürekli olarak takip etmelisiniz.

Eğer belli bir miktarın da üstünde oynamayı düşünüyor iseniz ve bu konuda kendi bilginize de güvenmiyorsanız mutlaka bir finans uzmanından yardım alın. Böylece paranızı daha güvenli bir şekilde yatırım haline getirmiş olursunuz. Piyasada olan bitenleri, haberleri, görüşmeleri ve etkilerini de borsa piyasasının içinde etkileyici birer madde olduğunu sakın unutmayın.

Bu şekilde borsada iyi bir yatırımcı olmayı başarırsanız mutlaka kazanç da elde edeceksiniz.

Benim size tavsiyem kendi kullandığım yöntem olan www.kuveytturk.com.tr a girerek internet şubesinden işlem yapmanızdır. Bunun içinde herhangi bir Kuveytturk şubesine giderek ücretsiz hesap oluşturabilir ve de çok cüzzi bir miktara borsa hesabı açtırabilirsiniz. Üstelik hiçbir şekilde hesap ücreti, kart ücreti, eft veya havale ücreti, cart ücreti, curt ücreti bu bankada yok. Sadece devletimiz sağolsun borsa gelirlerinden aldığı vergi (oranı düşük zaten her banka yasal olaak bunu almak zorunda) ve yıllık borsa yatırım hesabı kullanım bedeli  (şu an için 20 tl den az) vardır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *