Borsa Nedir? Borsa Ne Anlama Gelmektedir?

BORSA NEDİR? BORSA NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Borsa, belirli kurallar çerçevesinde talep edilmiş mallar için oluşturulmuş piyasaya denir. Yani ticarete konu olabilecek her malın, alış ve satış işinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Altın, döviz, hisse senetleri gibi başlıca da alan başlıkları vardır. Örneğin; belirli bir miktarda az ya da çok bir paranız var ve siz bunu bilindik klasik yollar ile değerlendirmek istemiyor iseniz, yakın zamanda bir borsa yatırımcısı olabilirsiniz. Çünkü borsa piyasasında yatırım yapabilmek için çok fazla miktarda bir paraya gerek yok. Çok az bir miktar ile de menkul kıymetler, döviz borsası gibi alanlarda paranızı artırabilirsiniz.

Tabi iyi bir borsa yatırımcısı olabilmek için çok araştırmacı olmak zorundasınız. Bir ülkede yaşanan herhangi bir sorun, kriz, savaş ya da felaket gibi durumlar durumları etkiler. İşte bunlara karşı her an hazırlıklı olmak ve çevrenizde olacak şeyleri iyi bilmek zorundasınız. Bunun ile beraber bir borsa yatırımcısının mutlaka çok iyi derecede öngörülü olması gerekir. Yani piyasada doğabilecek herhangi bir sorunu daha öncesinden tahmin edebilen ve parasına ona göre yer değişikliği yaptıran yatırımcılar her zaman çok daha başarılı olacaklar ve paralarına eklemede de bulunacaklardır.

Bir ülkenin kendi borsa hareketlerini sadece o ilkede yaşanan olaylar da belirlemez. Bunun yanında diğer ülkeler arası çıkacak krizler, ekonomik sorunlar da aynı şekilde borsa hareketlerini etkiler. Bunun çok iyi bir şekilde bilincinde olan yatırımcılar, ister küçük paralar olsun, isterse daha fazla miktarda yine de kazançlı çıkacaklar ve paralarını kaybetmeyeceklerdir.

Borsa Nedir?

Tabi ki iyi bir borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız mutlaka yatırım yapacak olduğunuz alanı iyi inceleyin. Mesela altın yatırımı yapmak gibi bir düşünceniz var ise; altının son dönemlerde ne kadar iniş ve çıkış gösterdiğini, son zaman tablosunu iyice çıkarmanız gerekir. Ya da başka bir örnek verecek olursak; hisse senetleri üzerine yatırım yapmak ile ilgili bir örnek verelim. Çünkü küçük ve büyük yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri de budur. Herhangi bir şirketin hisselerine yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa; mutlaka o şirketin mali analiz tablosunu çok iyi bir şekilde çıkarmanız gerekiyor. Şirketin son yılarda izlediği gelişim ya da gerileme, mali durumu, finansal bir sorun yaşayıp yaşamadığı gibi pek çok şeyi bilmeniz gerekir. Ondan sonra önünüze çıkacak olan genel tablo eşliğinde yatırım yapıp yapmayacağınıza karar verebilirisiniz.

Borsa Ne Demektir?

Borsada ana trendin yönü yükselme ise “boğa eğilimi”, ana trendin yönü düşüş ise “ayı eğilimi” diye adlandırılır. Tanımlaması ise; ayılar düşerken alım yapar, yükselişte uykuda bekler. Ancak boğalar yükselirken alım yaparlar.

En çok adı geçen “ticari mal borsası” ilk borsa türüdür. Ondan sonra yine en çok talep gören “döviz borsası” yabancı paraların ticareti anlamına gelir. Futures mal işlemlerin tasfiye edildiği ve türevler ile işleme konulduğu futures borsalar ya da mala dönük borsalar da vardır. Bir de tıpkı borsaya benzeyen organize piyasalar vardır. Örneğin; gemicilik borsası, hizmet borsaları gibi.

Borsa, kurumsaldır ve kurumsal olmasının nedeni ise, her borsanın kendine özgü kurallarının ve dolayısıyla da gidişatının olduğu sebebiyledir. Her ülkenin borsa halinin birçok şeyden etkilenebileceğini zaten belirtmiştik. Borsa piyasasının olmasının nedeni ise elbette; alım ve satım işlemlerinin yapılması sebebi iledir.

Borsa, içinde hareketliliği sürekli olarak barındıran ve bazen saniyelerde bile olabilecek değişimler sonucu birçok yatırımcıyı etkileyeceğini asla unutmayalım. Yatırım yapmadan önce bileceğiz ki; gözlem, araştırma ve öngörü olmazsa olmazlardan.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *