Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın icadı, bilgisayarın gelişimi, inovasyonu, insanlık için hep büyük adımlar olmuştur. Bilgisayar günümüzde hemen her türlü iş için kullanılmakta, bilgisayar teknolojisi ise neredeyse her üründe, üründe olmasa bile o ürünün üretilmesinde, tasarlanmasına mutlaka kullanılmaktadır.

Otomobiller aktif olarak bilgisayar sistemi kullanırlar. Evinizdeki halı bilgisayar ya da bilgisayar teknolojisi içermez. Ama o halının deseninin tasarlanması, üretim tezgahına yönlendirilmesi, ve otomatik tezgahlarda dokunması hep bilgisayar ile olur. O halde bilgisayar  her üründe ve her yerdedir denilebilir.

Bilgisayarın tarihi bir çok uzmana göre Abaküs ile başlar. Bilenen tarihi 2 bin yıl öncesine kadar dayanan abaküs, en ilkel ama 2 bin yıldır hala kullanılan en popüler hesaplama aracıdır. Bugün aktif olarak ticarethanelerde kullanılmasa da, ilkokullarda çocukların matematik öğrenmesi için abaküs bugün de kullanılmaktadır.  Abaküs, ülkemizde zaman zaman sayı boncuğu olarak da adlandırılan basit bir sistemdir. Bir çerçeve üzerinde alt alta dizilmiş çubuklarda, renkli boncuklar bulunur. Bu boncuklar, hesaplanmak istenen rakamlar tutarınca sağa sola hareket ettirilerek, sonuca gidilir.

İlk üretilen bilgisayar olarak bilinen ENIAC, 167 metrekarelik bir alanı kaplıyordu. Bugün 6 inch ekrana sahip, metrekare değil, sadece bir kaç santimetrekarelik bir alana sahip tablet bilgisayar,  insanların neredeyse cebine sığmaktadır. Bu iki rakam  bilgisayar tarihçesinin, sürecini en dramatik şekilde ortaya koymaktadır.

1950 lerde bilgisayar Bilgisayarın Tarihçesi

1950’lerde Bilgisayarlar

Dijital bilgisayarı ilk planlayan kişi, İngiliz bilim insanı Charles Babbage olarak bilinir. Babbage, 1930’larda matematiksel işlem yapması için üretmek istediği Analitik Makine (Analitical Engine)  ismini verdiği bir projeyi tamamladı. Ama bilgisayar hayata geçmedi. Böylece Babbage ilk bilgisayarı üreten değil ama ilk planlayan kişi olarak tarihe geçti.

ABD’li matematikçi ve fizikçi Profesör John V. Attanosoff  ve asistanı Clifford E. Barryn, 1939 – 1942 yılları arasında çalışmalarını sürdürmüş ve  ABC (Attanosoff-Berry Computer) adını verdikleri, vakum tüpleriyle çalışan bilgisayarı üretmişlerdi. Bu bilgisayarın amacı, fizik alanındaki Lineer denklem gruplarını çözmekti.

Amerikan ordusu tarafından finanse edilen ve 487 bin Dolar’a mal olan ENIAC ismi verilen bilgisayar da ABC ile aynı yıl 1942 yılında tamamlandı. Elektrical Numerical Integrator and Calculator  (Elektrikli numerik birleştirici ve hesaplayıcı) baş harflerinden oluşan ENIAC, 17 bin 468 vakum tüpü ile çalışıyor ve 167.3 metrekarelik bir alan kaplıyordu. ENIAC 18 bin Watt elektrik tüketimi ile de dikkat çekiyordu. ENIAC yıllarca dünyanın ilk bilgisayarı olarak bilindi, ders kitaplarına girdi. Ama, Barryn’in mirasçıları açtıkları davayı 1973 yılında kazandı ve bilgisayarın patentini aldı.

modern bilgisayarlar 1024x244 Bilgisayarın Tarihçesi

Günümüzün Modern Ultrabook Bilgisayarları

Bilgisayarlar  1942’de icat edildikten sonra hızlı bir gelişim sürecine girdi. Vakum tüplerinden kurtuldu. Hacmi küçülerek masa üstüne sığar hale geldi. ikinci, üçüncü nesil bilgisayarlar hem küçüldü hem işlevi arttı. 4’üncü nesil olarak bilinen ve günümüzde kullanılan bilgisayarlar ise artık hemen her işi yapabilen hemen her boyutta üretilir hale geldi.

gelecegin bilgisayarlari Bilgisayarın Tarihçesi

Geleceğin Bilgisayarları Konsept Tasarımı

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *