Bilgisayar Terimleri

Her sektör, her meslek grubu, kendi ortak dilini, söz dağarcığını geliştirir. Bu gelişen sözlere ‘jargon’ adı verilir. Bilgisayar sektörünün de jargonu oldukça gelişmiştir. Bilgisayarın hayatımızda her geçen gün daha da fazla yer alması, her insanı bu jargonu öğrenmeye itmiş, mecbur bırakmıştır.  Akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ile seyir halindeyken bile bilgisayar kullanan bir toplum olarak, bilgisayar terimlerini en çok kullanılanlarının büyük çoğunluğunu bilinmesine rağmen, bir çoğu hakkında insanların herhangi bir bilgisi yoktur.

Bilgisayar, bir çok kavramı, bir çok mesleki terimi barındırır. Bilgisayar terimleri yüzlerceyi rahatlıkla bulabilir. Burada en sık karşılaşılanlardan örnekler vereceğiz.

COOKİE: Girdiğiniz internet sitesinin, sizin bilgisayarınıza yüklediği bir dosyadır. Bu dosyada, o siteye giriş saatiniz, tarihiniz, kullanıcı ismi gibi ziyaretinize ilişkin bilgiler yer alır. Aynı siteye farklı bir zamanda yeniden girdiğinizde site, sizi bu dosya ile tanıyacaktır.

DNS: Domain Name Server; sunucu adı, internet adresine çevrilir. Bu işlemde DNS ile yapılır.

FİREWALL: İnternet üzerinden bilgisayarınıza gelen veriyi kontrol eder ve istenmeyen, zararlı verinin bilgisayara yüklenmesini engeller.

UPLOAD: Bilgisayar kullanıcısının, internet bağlantısını kullanarak, bir başka bilgisayara, internet sitesine dosya, veri, belge, fotoğraf, video görüntüsü gibi görsel göndermesidir. Bu göndermenin hızı, internet bağlantınızın Upload hızı olarak ifade edilir.

DOWNLOAD: Upload’ın tersi bir işlemdir. Bilgisayarınıza herhangi bir internet sitesinden dosya, veri, film, fotoğraf vb. indirmenizdir. Bu indirmenin de hızı internet bağlantınıza göre değişir.

DOMAİN: Bir internet sitesinin ismi olarak açıklanabilir. Günümüzde internet sitesi isimleri www. ile başlar sonra sitenin adı yer alır, sonra da com, edu, mil, gov, tv gibi uzantılarla son bulur. Bu ismin tamamı Domain olarak ifade edilir.

BACKUP : Bir bilgisayarda yüklü bulanan verilerin, güvenlik amacıyla yaratılan ikinci kopyasına verilen isimdir.

BIOS : BIOS PC nin temel birleşenlerini control eder ve Saat, tarih ve Hard diskinizin büyüklüğü gibi operating system bilgilerini verir.

BROWSER: İnternete girmeyi sağlayan programdır. İnternete girebilmek için önce Browser açılır sonra internette sörf başlar. Google Chrome, Firefoks, gibi bir çok seçeneği vardır.

CLIENT : Bir sunucuya bağlanan bilgisayara verilen isimdir. Türkçe karşılığı ‘müşteri’dir. Dolayısıyla sunucuya bağlanan müşteri olan bilgisayardır.

CUT : ‘Kes-kopyala-yapıştır’ın ‘Kes’i dir. Bir yazıyı, görseli bir başka yere kopyamalak, taşımak için kullanılan kesme işlemidir. ,

DPI : Fotoğraf, resim gibi görselin çözünürlüğünü, kalitesini ifade eder. Görsel, bir çok noktanın bir araya gelmesinden oluşur. DPI, görselin 1 inch alanını oluşturan nokta sayısıdır.

DRIVER : Bilgisayarınız oluşturan ekran kartı, ses kartı gibi tüm bileşenlerin, donanımların bilgisayarınız tarafından tanınıp, düzgün çalışmasına imkan veren yazılımdır.

HOME PAGE : Bir internet sitesinin adı girildiğinde ekrana gelen ilk sayfa. Anasayfa’dır.

IP : Internet Protocol kelimesinin baş harfleridir. Kullanıcının internete giriş yaptığındaki kimlik bilgisidir. Herhangi bir siteye giriş yapan bilgisayarın IP numarası giriş yapılan site tarafından bilinir. Kısaca internette işlem yapan bilgisayarın, kim olduğu bu IP numarası ile sağlanır.

JPEG : Bir fotoğrafın depolama, kayıt etme çeşididir. Genellikle fotoğraflar JPEG formatında kayıt edilir.

NICK NAME : Tam olarak takma ad olarak Türkçe’ye çevrilebilir. İnternette bazı sitelerde üyelik için gerçek isimler yerine bu takma isimler kullanılır. İnternet üzerinde gerçek adınız dışında kullandığınız, bir başka internet kullanıcısının sizi tanıması, diğer kullanıcılardan ayırması için uydurduğunuz isimdir.

SPAM : Gereksiz, sizin arzunuz, talebiniz dışında gönderilen veridir. Spam Mail olarak adlandırılan genellikle reklam içerikli, kullanıcının talebi olmadan gelen maillerdir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *