Bilgisayar Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre bilgisayar, ‘Çok sayıda aritmetiksel veya mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, elektronik beyin’ olarak tanımlanmaktadır.

Bilgisayarlar, insan beyninin uzun sürede yapabileceği bir işlemi anlık bir sürede gerçekleştirir. İnsan, her seferinde bir işlem üzerinde yoğunlaşırken, bilgisayar bir çok işlemi aynı anda yapabilir. Bu nedenle bilgisayar özellikle üretim sektörlerinde insanın yerini almış, bilgisayar sistemli tezgahlar, üretim hatları insana bağımlılığı azaltmıştır.

Bilgisayarlar, bilgiye ulaşmamızı, bilgiyi depolamamızı, girdiğimiz bilginin değerlendirilmesi, derecelendirilmesi, raporlanması, gibi işlevlere yarar. Bilgisayarlar, çağın en büyük icadı ve en çok kullanılan hizmeti internete erişimi, interneti kullanmayı sağlar.

Bilgisayar bir çok donanım adı verilen fiziksel parçalar ve bu parçaların çalışması, kullanıcının isteklerine cevap vermesi için hazırlanmış programlardan (yazılımlardan) oluşur. Bilgisayarların zekası 1 ve 0 üzerine kuruludur. Bilgisayar her türlü veriyi 1 ve 0 olarak algılar. 1 ve 0 dışında bir kod girişi yapılamaz. Tüm yazılımlar, sonuçta bilgisayara 1 ve 0 olarak tanıtılır. Yazılım mühendisleri, uzmanları elbette 1 ve 0 kullanarak bir program yazmaz. Ama yazılan program bilgisayara 1 ve 0 lar kullanılarak tanıtılır.

Bilgisayar, bir çok bilgiyi hazırlamamız, hazırladığımız bu bilgileri yazılar aracılığıyla doküman haline getirmemiz ya da internet üzerinden başka bilgisayarlar ile paylaşmamızı sağlar.

Bilgisayarlar, ders çalışmaktan, oyun oynamaya, iş üretip para kazanmaktan, şans oyunlarında para harcamaya, alışverişten, iletişime kadar bir çok hizmeti verir. Bilgisayarlar, masa üstü, dizüstü, tablet olarak şekil ve kullanım amacına göre çeşitlendirilir. Günümüzde tıpkı bir bilgisayar işlevi gören akıllı cep telefonlarını da bilgisayar kategorisine koymak, kimilerine göre yanlış değildir.

Bilgisayarlara, insanlar diledikleri, ihtiyaçları olan tüm programları yükleyebilir. Böylece oyun oynamak için kullanılan bir bilgisayar bir anda, muhasebe programıyla bir muhasebeci için meslek bilgisayarına dönüşebilir. Bilgisayara program yüklemek mümkün olduğu gibi artık ihtiyaç duyulmayan programları da silmek, kaldırmak, pasif hale getirmek de mümkündür.

1942 yılında bir odayı kaplayan büyüklükteki  ENIAC ismi verilen bilgisayar, bugün cebimize sığacak ölçülere gelmiş ve her işlemi, her uygulamayı başarıyla ve hızla uygulayabilir hal almıştır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *