Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Mühendisler, genel olarak bir şeyi meydana getirirler, oluştururlar. İnşaat mühendisi, boş bir arazide, daha önce hiç var olmayan bir binayı orada var eder. Gemi mühendisi, bir gemiyi en baştan tasarlayıp ürün haline getirir. Uçak mühendisi, motor mühendisi de aynı şekilde, uzmanı olduğu ürünü var eder. Ancak, elektrik mühendisi elektriği yeniden üretmez, mevcut teknolojiyi, ürünü kullanarak elektriğin bir ev, işyeri, fabrika gibi binada nasıl kullanılacağına, kullanım hattına karar verir.  Bilgisayar mühendisi de her seferinde bir bilgisayar yapmaz. Mevcut bilgisayarlarda kullanılacak programları yazar.

Bilgisayar uzmanı olabilmek için mesleki yeterlilik için tecrübe, ‘usta-çırak ilişkisi’ ya da ‘alaylı’ gibi isimlerle adlandırılan bir saha eğitimi yeterlidir. ‘Bilgisayar mühendisi’ unvanını alabilmek için ise en az 4 yıllık eğitim veren bir fakülteyi başarıyla tamamlayıp, diploma alınmış olması gerekir. Bilgisayar Mühendisliği eğitiminde, programlama dilleri, program yazımı, program tasarımı, yazılım ile donanım uyumu sağlanması gibi eğitimler alırlar. Hesaplanabilirlik, algoritma, veri tabanı, yapay zeka, kullanıcı arayüzü, devre tasarımı, donanım konularına hakim olarak mezun olurlar.

Bilgisayar mühendisliği genel olarak yazılım, programlama,  algoritma, bilgisayar ağları, veri tabanları, bilgisayarı oluşturan gömülü sistem denilen sistemlerin geliştirilmesi gibi görev alanlarına sahiptir.

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Bilgisayar Mühendisliğinin doğuşu 1920’lere kadar dayanır. Alan Turing, Bilgisayar Mühendisliğinin kurucusu olarak bilinir.

Türkiye’de ise bilgisayar mühendisliği eğitimi 1977 yılında Hacettepe ve Ortadoğu Üniversitelerinde başlamıştır. Elbette, gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar mühendisliğinde müfredat, ders programları değişikliğine gidilmiştir. Çağa uygun olarak yeni dersler programlara eklenmiştir.

Bilgisayar mühendisleri, yazılım şirketlerinde, bilgisayar üreten şirketlerde, bilgisayar donanımı üreten şirketlerde görev yapabilirler. Kamu ve özel kuruluşlarda Bilgi İşlem Merkezi yönetici ve çalışanların bir bölümü bilgisayar mühendislerinden oluşur. Savunma Sanayisi, otomotiv, beyaz eşya, telefon, telekomünikasyon gibi bir çok sektör hem üretimde hem de ürünlerinde bilgisayar teknolojisinden faydalanır. Bilgisayar mühendisleri bu sektörlerde de hizmet verir.

Bilgisayar mühendisleri, bilgisayarın, bilgisayar sisteminin kullanıldığı her sektörde, hem bilgisayar, hem de bilgisayarlı sistemin üretiminde, çalışmasında, işlevlerinin belirlenmesinde, bu işlevlerin uygulanmasında görev alır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *