Bilgisayar İcadı

Bilgisayarın icadı çok eski zamanlara dayanmaktadır. 1600’lü yıllarda yapılan ilk bilgisayar bir odadan çok daha büyüktü ve toplama çıkarma gibi basit işlemler yapıyordu. Sadece toplama çıkarma gibi basit işlemler yapan bu icat 1937 yılında çok fazla geliştirilmiş olup, trigonometrik işlemleri de yapabilir hale getirilmiştir. Bu bilgisayar askeri alanda kullanılıyordu. Bu sayede büyük ilgi görmeye başlamış ve bu dönemden sonra yeniliklerinin ardı arkası kesilmemiş, sürekli yenilenmiştir. Sürekli yenilenen ve gelişen bu icat günümüzde bu günlere kadar gelmiştir. Günümüzde de hala gelişmekte olan bilgisayar, bizlerin hayatını kolaylaştırmak için her geçen gün daha da yenilenen geliştirilen bilgisayar gitgide hızlandırılmış, küçültülmüş ve fonksiyonları güçlendirilmiştir.

Bilgisayar geçmişten günümüze bizlere daima yararlı olmuş ve işlemlerimizi hızlıca yapabilmemizde büyük etki sağlamıştır. Her zaman en kolay ve en hızlı sonuçları elde etmemize yarayan bilgisayar ilk başlarda oldukça büyük olmasına rağmen günümüzde cebimize sığabilecek kadar küçük bir hal almıştır. Eski zamanlarda büyük odalar kadar yer kaplayan ve fonksiyonları çok sınırlı olan bilgisayar bugün oldukça fonksiyonlu ve kullanımı kolay bir hale gelmiştir. Bu nedenle arık herkesin sahip olabildiği bilgisayar eski zamanlarda sadece çok büyük şirketler ya da devlet tarafından kullanılıyordu. Artık herkesin evine ve cebine giren bilgisayar sizin anlayacağınız çok yol kat etti, yenilikten ve teknolojiden hiçbir zaman geri kalmadı.

Bilgisayar evimize ilk olarak alttan kasalı ya da büyük yan kasalı biçimde girdi. Masa üzerine kurulan bu bilgisayarlar kişisel ve özel cihazlardı. Birçok işyeri ve bireyin dikkatini çeken bilgisayarlar iş amacı dışında genellikle resim yüklemek, oyun oynamak ve film izlemek gibi basit işlemlerde kullanılsa da hesap yapmak, yazı yazmak içinde kullanılıyordu. Böylece hem iş hem de eğlence alanında hayatımıza büyük kolaylıklar sağlıyor ve bizlere daha iyi vakit geçirtiyordu. Bilgisayarlar her zaman bizlerin pratik işlem yapabilmesi için geliştirilmiş olup, her türlü teknolojik yeniliği bünyesinde barındıran bir cihazdır. Bu sayede de yenilenmesi ve sürekli gelişmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Artık hayatımızda oldukça önemli bir yer sahibi olan bilgisayar bizim için vazgeçilmez bir hale getirilmiştir. Çünkü bir çok işimizi bilgisayar yarımı ile yapabiliyor, haberleşebiliyor, internete bağlanabiliyor ve birçok online işlemimizi bilgisayar sayesinde kolay ve hızlı bir biçimde sonuçlandırabiliyoruz.

Bizlere bu kadar fayda sağlayan bir araç olan bilgisayar geçmişten günümüze çok yol kat etmiş ve bugünlere ulaşmıştır. Hala üzerinde sınırsız yenilikler yapılan bilgisayarlar, şimdi cem telefonları ile entegre olmuş ve bizlere birçok kolaylık sağlamıştır. Bu nedenle bilgisayar her zaman çok yakın olmuş ve sürekli geliştirilmiştir. Sürekli gelişen ve yenilenen bu cihaz ile gelişmek ve pratik işler yapmak her zaman mümkündür. Her çağa damgasını vuran bu cihaz hala yenilenmeye ve geliştirilmeye çalışmaktadır. Gelecekte de bilgisayarla ilgili birçok sürprizin bizleri beklediği kesin olmakla birlikte, gelişmeye ve değişmeye her zaman hazır bu icat bizlere daha birçok yeniliğin kapılarını aralayacakmış gibi geliyor.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *