Bakımlı Ellere Sahip Olmanın Sırları

BAKIMLI ELLERE SAHİP OLMANIN SIRLARI

Eller, kişiliğin en önemli göstergelerindendir. Vücut bakımında en fazla önem verilmesi gereken yerlerden biri ellerdir.Sürekli dış etkenlerle temas halinde olan ellerimiz, hava koşullarından, sudan, günlük yaşantımızda kullandığımız temizlik maddelerinden olumsuz etkilenir. Bu zararlı etkilerden korumak, pürüzsüz ve yumuşak ellere sahip olmak için, ellerimize düzenli bakım uygulamalıyız.

bakimli el Bakımlı Ellere Sahip Olmanın SırlarıBu konuda ilk dikkat edilmesi gereken nokta, temizliktir. Elleri sık sık yıkamak sağlık ve bakım için önemlidir.Her yıkamadan sonra, eller, nemlendirici el kremiyle kremlenip masaj yapılmalıdır.

El masajı, krem sürüldükten sonra, parmak uçlarından bileklere doğru yapılır. Ayrıca, avuç içleri birbirine bakacak şekilde parmak uçları birleştirilir. Sağ elle sol el, sol elle de sağ el parmakları üzerine kuvvetlice baskı yapılır. Bu hareket 8-10 defa tekrarlanır.Bir başka masaj hareketi de, elleri açık tutup, parmakları iyice gererek açıp kapatma ve bu hareketi de yine birkaç defa tekrarlamaktır.Özellikle akşamları yatmadan önce bu bakımı ellere uygulamak ve mümkünse eldiven giyerek yatmak, pürüzsüz ve güzel ellere sahip olmak için çok önemlidir.

Ellerin kurumasını ve çatlamasını önlemek için uygulanabilecek oldukça kolay bitkisel formüller de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

_ Gliserin, el bakımında en sık kullanılan en faydalı maddedir.Limon suyu veya salatalık suyuyla karıştırılıp krem halinde masaj yaparak ellere uygulanır.

_ Limonun elleri temizleme, lekeleri çıkarma özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı, salatalara sıktıktan sonra birkaç damla ellere sıkmak, suyu biten limonlarla elleri ovalamak, hem yumuşatmak hem de temizlemek açısından çok faydalıdır.

bakim el Bakımlı Ellere Sahip Olmanın Sırları_ Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı da, elleri yumuşatmada, çatlakları gidermede çok etkilidir. Yine limon suyuyla karıştırılıp ellere masaj yaparak uygulanabilir.

_ Bal ve portakal suyu uygun miktarda karıştırılıp ellere sürülebilir.

_ Yarım limon suyu ve bir çorba kaşığı şeker karıştırılıp, şeker iyice eriyene kadar eller ovalanırsa ellerin çatlamasına engel olur.

_ Bütün bu uygulamaların yanında, soğuk havalarda dışarı çıkarken ve evde temizlik maddelerini kullanırken de mutlaka eldiven kullanmak bakımlı ellere sahip olma konusunda önemlidir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *