Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

ayak sağlığı Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Ayak Sağlığı Rehberi

Ayak sağlığı denilince hemen akla gelen ilk şey uzun süre ayakta durmak zorunda kalanlardır. Zira onlar, çok fazla ayakta durdukları için oldukça sıkıntılı durumlara maruz kalabilirler. Buna göre en çok ayak sağlığı konusunda dikkat etmesi gereken grup çalıştığı sektör neticesinde ayakta durmak zorunda kalanlardır.

Ayak üzerinde çok fazla kalan ya da kalmayan herkese hitap edecek rehberimizi sizlerle paylaşarak, geleceğe daha sağlıklı adımlat atmanızı temenni ediyoruz.

Ayak Sağlığı İçin Neler Yapılır?

ayak sagligi icin neler yapilir Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Ayak sağlığı için en başta ayak için yapılacak bakımlar tercih edilmelidir. Özellikle ayakta duran bayanlarda ciddi problemlerin oluştuğunu söyleyen uzmanlar, bu kişilerin kesinlikle bakım yapması gerektiğini bildirmektedir.

Uzun Süre Ayakta Kalanlar Ne Gibi Sorunlara Maruz Kalıyor?

Sürekli söylediğimiz gibi ciddi problemlerin başında varis gelmektedir. Varisinde tetiklediği birçok rahatsızlık ayakta duranları tehdit etmektedir. Özellikle satış elamı, kuaför gibi sürekli ayakta duranlar ilerleyen zamanlarda sadece kozmetik değil, ortopedik rahatsızlıklara da yer verebilir.

Ayrıca uzmanların tespit ettiği rakamlara göre ortalama sekiz saat ayakta kalanların ayak ve bacaklarının şiştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca hareketsiz kalan vücut kan pompalama da azalma yapar. Buda şişme ve ağrılara dolaysıyla yorgunluğa neden olur.

ayak bakimi nasil olmali saglik icin Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Uzun Süreli Ayakta Kalma Varis Yapar Mı?

Uzmanlara en çok sorulan sorulardan birisi varis sorusudur. Uzun süreli ayakta durmak kesinlikle varise neden olur. Varis tehlikesi için uzmanların belirlediği ayakta kalma süresi 10 saat üzeridir. 10 saatten fazla ayakta kalacak kişiler bu risk grubuna girerler. Sürekli bu şekilde devam edecek iş temposu sonucunda varis ortaya çıkabilir. Önüne geçmek için yeterli dinlenme sağlanmalıdır.

Uzun Süreli Ayakta Kalacak Kişiler Varis Çorabı Kullanmalıdır

Uzmanlar, iş nedeniyle ayakta duracaklara varis çorabını tavsiye etmektedir. Varis çorabının asıl amacı dinlendirmek, yeni varisleri engellemek ve yorgunluğu azaltmaktır.

Ayakta Durmak Topuk Dikeni Sebebi Mi?

Kesinlikle, topuk dikeni ayakta kalan kişilerin maruz kalabileceği problemlerdendir. Topuk dikenini oluşmadan önce topuğun doğuştan özel yağ ile birleşmiş bir tabakası vardır. Uzun süre ayakta durmak bu yağı eritir ve topuk dikenine yol açar. Ayrıca bayanların uzun topuklu ayakkabı giymesi de topuk dikenine yol açmaktadır.

Uzmanlar bu tür rahatsızlıklara önlem olarak yumuşak tabanlı ayakkabıları giymenizi tercih etmektedir. Eğer topuğunuz ağrıyorsa kremle masaj yaparak ağrıyı dindirebilirsiniz.

topuk dikeni tedavisi Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabının Önemi Nedir?

Uzmanların en dikkat çektiği konu ayakkabıdır. Ayakkabı hem mevsimsel seçilmeli hem iş temposuna uygun seçilmelidir. Uzmanların oranı 10 saatten fazla çalışanlara yöneliktir. Eğer sizde 10 saat üstü çalışıp, ayakta kalmaya maruz kalıyorsanız mutlaka dikkatle okuyunuz.

-10 saat ve üzeri çalışıyorsanız mutlaka giydiğiniz ayakkabının normalden 1 numara büyük olmasına özen gösterin.

-Ortopedik ayakkabı olmasına özen gösterin.

-Ucu kesinlikle sivri olmamalıdır.

-Denemeden ayakkabı almamalı, iki ayakkabıyı deneyerek, rahatlığını hissederek almalısınız.

-Eğer mevsimlerden kış ise yine ortopedik botlar tercih edilmeli ve bu kurallara uyulmalıdır.

-Ayakkabının tabanı kesinlikle elastik olmalıdır. Bunun sebebi rahatlığından dolayıdır. Bugünlerde birçok firma ayak kokusunu önleyen ayakkabılar, botlar, çizmeler üretmektedir.

-Eğer yaz mevsimindeyseniz ayakkabının hava alabiliyor olmasına dikkat ederek ayakkabı tercihi yapmalısınız.

-Ortopedik, hava alabilen ayakkabıları yazın tercih edebilirsiniz.

-Deri ya da babet tarzı ayakkabılardan uzak durmalısınız. Bu tür ayakkabılar ayağınızı terletirler.

Uzmanlar son olarak topuklu giymede mecburi olan bayanlara da 5 cm den kısa topuklular kullanmasını tavsiye etmektedir.

Silikon Tabanlık Kullanmalı Mı? Faydaları Nedir?

Uzmanlar, silikon ayakkabı tabanlıklarının ağrılar için faydalı olduğunu belirtirler. Bu tür tabanlık kullanarak gün boyu ayakların rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayaklara en uygun şekilde üretilen silikon tabanlıklardır. Ayrıca ayakları korumada faydalıdırlar.

Ayakta Nasır Nasıl Oluşur?

Aslında yukarıdaki maddelere uymayan veya bu yazıdaki önerilere uymayan kişilerde nasır çıkması sürpriz olmaz. Uzmanlar özellikle 12 saat ayakta çalışanlarda nasırın kolaylıkla çıktığını belirtiyor.

Nasıra davetiye çıkarmamak için kesinlikle ayakkabı konusunda yukarıdaki maddelere uymalısınız. Nasır oluşumu; aşınma ve ağırlıktan meydana gelir. Yani sürekli ayakta durup birde ayakları rahat ettirmiyorsanız nasır oluşmaya meyillidir demektir.

ayak bakimi Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Ayak Bakımı Uygularken Suyun Önemi Nedir?

Ayak bakımı için suyun yeri oldukça önemlidir. Çünkü ne sıcak su ne de soğuk su ayak sağlığı için faydalı değildir. Suyun sıcaklık durumu kesinlikle ılık olmalıdır. Ayrıca ayak ıslak olmamalı, bunun neticesinde yıkandıktan sonra kurulanmalıdır.

Haftada bir defa tuzlu su içersinde (ılık su) ayakları dinlendirmek ödem oluşumunu engeller ve tedavi eder.

ayak Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Topuk Çatlakları İçin Ne Yapmalı?

Uzun süre ayakta duranların bir diğer sorunu ise topuk çatlaklarıdır. Topuk çatlakları her gece uyumadan önce çatlak olan bölgelere nemlendirici sürülerek tedavi edilebilir. Ayrıca nemlendirici sürdükten sonra çorap giymeniz tavsiye edilir. Aşırı derecede çatlaklar varsa kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Bizim söylediğimiz bu tavsiye hafif çatlaklar için geçerlidir. Ayrıca diyabet, sedef, nasır, egzama gibi sorunu olanların ayaklarını yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeleri tavsiye edilir. Yani her yıkamadan sonra ayaklarınıza mutlaka nemlendirici sürmelisiniz.

Ayak Sağlığı İçin Çorabın Önemi Nedir?

Çorap oldukça önemli bir yere sahiptir. Çevrede satılan naylon çoraplara itibar etmemelisiniz. Bunun yerine pamuklu çoraplar tercih etmelisiniz. Çorap ve ayakkabının birleşmesi neticesinde terlemeler meydana gelebilir. Bu da bakteri oluşumunu tetikler ve ciddi rahatsızlıklara kadar gidebilir. Bunun için çorabın önemini hafızalarınıza yerleştirin. Ayrıca her gün ya da en az iki güne bir ayakkabı değişimi yapmanız tavsiye edilir. Uzmanlar, ayakları terleyen kişilere alüminyum içeriğine sahip ayak kremi önermektedir. Bu krem sayesinde ayaklarda terleme önlenebilir. Ayrıca ayak kokusundan şikayetçi olanlar, antiseptik içerikli ilaçlar kullanabilir.

Uzun Süre Ayakta Durmak Tırnak Sağlığını Derinden Etkiler

ayak ve tirnak bakimi uzun sure ayakta kalanlar Ayak Sağlığı Nasıl Olmalı?

Uzun süreli ayakta duracak kişilerin yanlış ayakkabı seçimi vb. nedenlerden dolayı tırnaklarının renk değiştiği, nasır, tırnakta mantar enfeksiyonu gibi şikayetlerle doktorlara başvurduklarını söyleyebiliriz. Bu tür durumların önüne geçmek için son derece dikkatli olarak yukarıdaki ayakkabı seçimi konusunda maddelere uymalısınız.

Ayrıca tırnak kesimi de önemlidir. Yanlış kesilecek tırnak batma gibi sorunlara yol açar. Özellikle çalışan bayanların dikkat etmesi gerekiyor. Tabi sadece bayanlar değil, erkeklerde aynı şekilde uygulamalıdır. Ayaklardaki tırnakların kesimi çok önemli olduğu için oldukça dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Ayak tırnaklarınızı düz keserek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Son olarak tırnağı uzatmamalı ve dipteki kirlere vb. özen göstermelisiniz. En ufak bir mikrop bile enfeksiyona sebep olabilmektedir.

Makalemize son verirken yaz ya da kış hiç fark etmez ayaklar için mutlaka peeling yaptırın. Evde kendinizin de yapabileceği birçok peeling vardır. Unutmayın; sağlık her şeyden önemlidir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *