Aşırı Tuz Ne Kadar Zararlı?

Günlük tuz tüketiminin aşırıya kaçılmasıyla birlikte yapılan araştırmalar, aşırı tuz kullanımının ölüme kadar uzandığını açıklayan uzmanlar, bu konuda ortalama iki milyon insanın tuz nedeniyle öldüğü bilgisini vermektedir.

tuzu sofarlardan uzak tutun 1024x682 Aşırı Tuz Ne Kadar Zararlı?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile her yıl ölen sayısı ortalama 1.5 milyon kişidir. Yani bu oran tuz nedeniyle ölen kişilerin sayısıdır.

Tabi bu söylediğimiz ölümler, aşırı tuz kullanımına bağlı ölümlerdir. ABD’de yapılan araştırmalara göre aşırı tuzun zamanla kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açtığını, ayrıca tansiyonu yükselttiği için ölümlere yol açtığını tespit etmiştir.

Beslenme Alışkanlıkları ve Tuz

asiri tuz ne kadar zararli 1024x535 Aşırı Tuz Ne Kadar Zararlı?

Yine araştırmalara göre sadece yetişkin insanların beslenme düzenleri incelenmiş ve sonuca göre tespitler yapılmıştır. Bu tespitlerde günlük en az tuz tüketimi 2,18 gram ile en çok tuz tüketimi 5,51 gram olarak açıklanmıştır. Tabi ülkelere göre değişen oranlarda mevcuttur. Bu araştırma altmışaltı ülkede gerçekleşmiştir.

Ayrıca çarpıcı bir ayrıntı daha; erkekler daha çok tuz tüketiyor. Yapılan araştırmaların sonucunda %60 oranında erkek %38 oranında kadının aşırı tuz sebebiyle öldüğü görülmektedir.

Tuz erken ölüm sebebi olduğu gibi genç yaşta ölmeye de sebeptir. Bu araştırmada yine en çarpıcı rakamlar ölen kişilerin yaşlarıdır. Yaş oranlarına bakıldığı zaman hemen hepsi 70 yaş altındaki insanlardan oluşmaktadır.

Ayrıca uzmanlar, aşırı tuzun hastalığı tetiklediğini söylemektedir.

Buna göre bu makaleyi okuyan her insanın hemen tuz kullanım oranını gözden geçirmesi gerekiyor. Yemeklerde ve yediği her şeyde tuz miktarını gözden geçirmelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir yaşam içim günlük tuz miktarı 2 gramdan ibarettir. Bu oranı aşmamaya özen göstermelisiniz.

beslenme aliskanliklari ve tuz 1024x653 Aşırı Tuz Ne Kadar Zararlı?

Bu yazımız “New England Journal of Medicine” dergisinden alınan araştırma raporuna göre derlenip yazılmıştır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *