Arpacık Nedenleri Nelerdir?

Arpacık Nedenleri Nelerdir?

Etiketler:Arpacık Nedenleri Nelerdir?, Arpacık Nedenleri, Arpacık Sabepleri, Arpacık Neden Çıkar, Arpacık

Mikrobik kökenli oluşan arpacık, cilia ismindeki mikrop sonucu oluşur. Arpacık,  çevresel nedenlerle de bulaşabilir. Bir diğer nedeni ise bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Mesela herkesin kullanımına açık olan bir havuz. Vücut direncinin düşük olması arpacık nedeni olarak bilinmektedir. Bir kişide arpacığın oluşması, diğer aile bireylerinde de görülebilir. Nedeni ise aynı beslenme şekilleri ve yaşam şekillerinin aynı olmasıdır. Böylece aile bireyinin birinde arpacık çıkması, diğer aile bireyine de bulaşmaktadır. Arpacık nedenleri şunlardır:

l  Vitamin eksikliği

l  Yağ bezenelerinde enfeksiyon oluşumu

l  Göz kapağında iltihap oluşumu

l  Bahar alerjileri

l  Sinir ve stres

l  Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Arpacık nedenleri Arpacık Nedenleri Nelerdir?

Evde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir yada iki hafta içerisinde, evde arpacık tedavisi uygulayarak geçirilebilir. Bir hafta sonrası geçmeyen göz arpacığı için doktora gitmek gerekir. Arpacık, rastgele patlatılmamalıdır. Evde uygulanan sıcak kompres ile arpacık geçirilebilir. Bunu yapmak için:

l  Temiz bir bez sıcak suyla ıslatılmalı,

l  Arpacık üzerinde 5-10 dakika bekletilmelidir.

Bu tedavi, günde 2-3 kere tekrarlanmalıdır. Sıcak kompres arpacığın içindeki iltihabı akıtır ve iyileşmesine yardım eder.

 

Arpacık Nasıl Önlenmelidir?

 

Herkeste görülen arpacık, göz temizliğine dikkat edilmemesi sonucu tekrar tekrar görülebilir. Arpacık önlemi için, sabahları el yüz yıkama esnasında duşta ya da banyoda temiz bir bez ile kirpik diplerinin silinmesi arpacığın önüne geçer. Gözler kirli havluyla ya da kirli ellerle temastan kaçınılmalıdır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *