Ankara Gezisi

Ankara Gezisi

Coğrafi konum olarak ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan başkent Ankara, genellikle memur şehri olarak anılmaktadır fakat daha pek çok özelliği ile turistlerin ilgisini çekmektedir. ‘Ankara’da gezilecek yer yok ki’ diyenlere rağmen onlarca müzede bulunan tarihi eserleri inceleyebilir, yeşilin binbir tonuna sahip parklarda zamanınızı geçirebilirsiniz.

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ankara’ya gelen herkesin uğraması gereken ilk yer Anıtkabir’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtarıcısı ve kurucusu olarak tarihe geçen Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı ve daha pek çok müze bu yapının içinde yer almaktadır ve özellikle resmi bayramlarda ziyaretçi akınına uğramaktadır.Kızılay Meydanı, ikinci durağınız olarak listenizde yer almalıdır.

Türkiye’nin en önemli meydanlarından biri olan Kızılay, pek çok kafe, restoran, alışveriş merkezi ve parkın bulunduğu bir yer olduğu için Ankara’nın da en önemli ve işlek yerlerinden biridir. Ankara’da bulunan ve en önemli müzelerden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden bir diğeridir. Anadolu topraklarında yaşamış olan hemen hemen her uygarlığa ait eserlerin sergilendiği bu müzede Hititler’den başlayarak günümüze kadar yaşamış olan tüm uygarlıklar tanıtılmaktadır.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Atatürk’e hediye edilen ve üzerine bir çiftlik inşa edilerek dönemin en hareketli tarım alanlarından biri haline getirilen Atatürk Orman Çiftliği de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Günümüze gelene kadar parçalara bölünüp çeşitli yerlere satılmış olsa da çiftliğin merkezi hala turizm amacıyla hizmet vermektedir.

Ankara Resimleri

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *