Anime Çizimi ve İpuçları

Anime Çizimi ve İpuçları

Anime çizerken başlıyacağınız güzel bir uygulamadan bahsedeceğim, öncelikle kafadan başlayalım, kağıdın ortasına düzgün bir yuvarlak çizelim, çizgidiğiniz kalem pek önemli değil acemiler için ama çok koyu ve ya çok silik çizgiler olmamalıdır, çizerken ise hafif ince çizgiler atılmalıdır, böylece yanlışlık yaptığınızda silersiniz ve çizgi izi kalmaz kağıtta. Yuvarlağı çizdiktan sonra  hemen yuvarlağın altına bitişik ve yatay olmak şartı ile düz bir çizgi çizilir, ardından yuvarlağın ortasına gelecek şekilde üsten alta dikey olmak şartı ile yine düz bir çizgi çizilir. Dikey çizgi  alta doğru biraz daha uzatılabilir, çünkü o çizgiye, karakterimizin çenesini orantılı bir şekilde çizeceğiz. Acemiler için en iyi yöntemdir, bu şekilde orantı konusunda kendilerini geliştirebilecekler ve çizgi çizmeden çizmeye başlıyacaklardır iler ki zamanlarda bırakmadan çalıştıkları taktirde. Sonra göz,kulak saç ve diğer organları animemize çizebiliriz. Şimdilik diğer organların çizimine değinmeyeceğim ancak anime çizerken işinizi kolaylaştıran etkenlerden bahsedeceğim.

Animeniz hangi karakteri temsil ederse etsin öncelikle karakterinizin kaba taslağını çizmeniz gerekmektedir, tabi bunu acemiler için söylüyoruz, acemilerin hata yapma oranı yüksektir. İnternet kaynaklarında anime derslerini araştırırken kademe kademe ve kabataslak çizerek sonuca ulaştıklarını görebilirsiniz. Anime çizerken dikkat etmeniz unsurlar karakterimizin orantılı olmasıdır. Kafa, vücut, eller vs gibi organları yerleştirirken dikkat etmeniz animenizin görüntüsü açısından ve hata olmaması açısından faydalı olucaktır.

Sürekli çizmeniz size çok fayda sağlıyacaktır, ancak teknikli ve disiplinli çizim ise daha çok fayda sağlıyacaktır. Çizeceğiniz anime çok karmaşık olmasın, başlarda basit çizimlerle kendinizi geliştirin sonra karmaşık ve zor çizimlere yavaş yavaş acele etmeden geçin. Sabırlı olun her zaman için ve çizemediğiniz anime yüzünden asla canınızı sıkmayın, anime bir resim türü sanatınıdır ve yetenek ister, ayrıca kaybetmeden kazanmak olmaz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *