Amipli Dizanteri Nedir?

Tıpta amipli dizanteri ismi “entomoeba histolytica” olan bir amip türünün yol açtığı rahatsızlıktır. Hemen her yaş grubunda görülmektedir. Bu hastalık yedikleriniz ve içtiklerinizden bulaşmaktadır.

Suda bile amip kistleri vardır. Ancak ısıda ölmektedirler. En fazla amip kistleri sineklerde, hamam böceklerinde bulunur. Bunlar vasıtasıyla amip bulaşma riski oldukça fazladır.

Amipli Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Uzmanlar, amip oluşumunu şu şekilde tanıtmaktadır; Hastalık olarak en çok ağız yoluyla bulaşırlar. Buradan bulaşan kistler ince bağırsaklara kadar gelir ve dört parçaya bölünür. Bu dört parça bir defa daha bölünerek ortaya sekiz amipçik meydana getirir. İnce bağırsaktan kalın bağırsağa hareket etmeye başlarlar. Kalın bağırsakta ise hastalığa neden olacak form yani trofozoid şekline bürünürler. Susuz kalacak olan amip kendisini dışkı yolu ile atmak zorundadır. Amipler ölmeyeceği için bulaşma riskleri her zaman vardır.

Amiplerin Zararları Nelerdir?

En son kalın bağırsakta kalan amip, burada derin yaralar yapabilir. Özellikle kanın az olduğu bölgelerde hüküm sürerler. Tabi bu değildir ki kalın bağırsaktaki her amip hastalık yapsın, zarar versin. Ancak genel itibari ile durum bundan ibarettir. Yara yapabilecek düzeyde amipler vardır.

Amipli Dizanterinin Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler aslında bulaşmaya göre değişir. Özellikle su yani ağız yoluyla bulaşan amipler daha zor atlatılır ve daha ağrılı olur. Birkaç gün ya da bir ay ile dört ay arası gibi zaman içersinde belirtiler meydana getirebilir. Bu belirtiler;

-Kanlı ishal

-Kilo kaybı

-İştahsızlık

-Kusma

Uzmanlara göre belirti vermeden de amipli dizanteri olabilmektedir.

Bugüne kadar en fazla kendini gösteriş şekli dirençsizlik olarak söylenebilir. Uzmanlar, kalın bağırsakta yaralardan dolayı delinmelerin çok az görüldüğünü aktarmaktadır. En fazla amoboma ismi verilen kitleleri görebiliriz. İlerlemiş amipli dizanteri oldukça risklidir. Çünkü birçok kısma ulaşabilirler. Bunlar; Dalak, akciğer, deri, idrar, beyin gibi organlardır.

Her yayılma alanının kendine göre etkisi, tepkisi vardır. Özellikle karaciğerde ciddi sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Bunlar; ateşlenme, terleme gibi görülmektedir. Eğer ishalde kan görürseniz mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Amipli Dizanteride Erken Tedavi

Uzmanlar, erken tanının oldukça faydalı olduğunu söylemektedir. Hafif amipli dizanteride iki tür ilaç kullanılmaktadır. Bir hafta gibi kısa bir sürede tedavi mümkündür. Farklı ishallerde ilaç gerekmese bile amipli dizanteride ilaç oldukça önemlidir. Metranidazol ve terasiklin ismi verilen bu ilaç tedavi için kullanılır.

Amipli Dizanteriden Nasıl Korunuruz

amipli dizanteri eli yikama Amipli Dizanteri Nedir?

Amipli dizanteriden korunmak için mutlaka elimizi sabunla yıkamalıyız.

En fazla içme yoluyla bulaştığını söylediğimize göre içme suları 50 derece üzerinde kaynatılmalıdır. Bu oldukça faydalıdır. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

-Suyun temiz olması ve 50 derece üzeri kaynatılmış olmalına özen göstermeli

-Yiyeceklerin güvenilir yerlerden alınmış olması

-Yapılacak yemeğin yeterince pişmesi

-Yiyecekleri temiz ortamlarda saklamalı

-Dolapta sakladığınız ve bir gün sonra yiyeceğiniz yemeklerinizi tekrar kaynatmalı

-Pişmemiş hiçbir şeyi yememeli ve pişmişlerin arasına katık katmamalı

-El temizliğinizde mutlaka sabun kullanmalı

-Mutfağınıza sinek girmesinden, böcek girmesinden ve zararlı haşerelerden korumalı

Bu maddeler dünya sağlık örgütünün tavsiyesidir. Bu maddeleri bütün uzmanlar önermektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *