Als Hastalığı Nedir?

Son zamanlarda ekranlarda sıkça gördüğümüz bu hastalığın tanımını ve kimlerde görülebilir, belirtileri nelerdir gibi sorularınıza makalemizde yanıtlamaya çalışacağız. Uzmanlar, tıpta kas erimesi ve omurilik zedelenmesine ALS demektedir. Aslında açılımı biraz daha uzundur.

ALS hastalığının Açılımı Nedir?

Tam olarak ismi; Amyotrofik Lateral Skleroz dur. Ayrıca başka isimlerle de bilinmektedir. En çok yaygın ismi ALS dir. Çıkış nedeni tam olarak sinir hücrelerinin kaybı ile gerçekleşir. Bu sinir hücreleri sinir sisteminde, omurilikte ve beyindedir.

ALS hastalığı yapılan araştırmalara göre dünyanın her bir ucunda görülür. Ayrıca görülme oranı uzmanların açıkladığı rakama göre 100 bin de 1 şeklindedir.

Dünyaca Ünlü ALS Hastaları Kimdir?

Araştırmaya göre dünyaca ünlü ALS hastalarını ekliyoruz;

  1. İngiliz fizikçi Profesör Doktor Stephen Hawking
  1. Beyzbolcu Lou Gehrig
  1. Sedat Balkanlı (futbolcu)

Bu isimler dünyaca bilindiği için belirtmek istedik. Bu isimler üzerinden hastalığın detaylarını görebilirsiniz.

stephan hawking als hastaligi Als Hastalığı Nedir?

ALS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığa yakalanan kişilerde yapılan araştırmalara göre her hastanın farklı bir belirtisinin olduğunu söylemek mümkün. Ancak yinede belli başlı tespitler ile hastalığın belirtilerini maddeler halinde yazalım;

-Bacak ve kollarda aşırı halsizlik

-Aniden zayıflama (kas erimesi sonucu)

-Kalem ile yazı yazamayacak duruma gelmek

-Günlük işleri dahi yapamayacak durumda olmak

-Konuşamama, birden bire peltekleşmek

-Yapılan her şeyin yorması

-Ani gülme ve ağlama nöbetleri

-Kasların yoğun bir şekilde ağrıması

ALS Hastalığı Kimlerde Görülür?

ALS hastalığı her kesime görüldüğü için şurada görülür diye bir tabir kullanamıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar ile erkeklerde daha çok görüldüğü aşikardır. Ayrıca bu hastalık ortalama olarak 55 yaşında başlar. Tabi bu değildir ki gençler risk altında değil. Kesinlikle yapılan araştırmalar genç ya da yaşlı diye bir ayrım yapmaz. Gençlerde de görülen bu hastalığın ortalama yaş grubu 55 tir.

ALS Hastalığı ırsi midir?

ALS hastalığı yapılan araştırmalara göre yüzde doksan oranında (%90) sporadik %10 civarında ise ailesen hastadır. Ayrıca bu oranların yarısına baktığımızda katısal olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *